Snowboardové triky
S jízdou na snowboardu rozhodně nesouvisí pouze to, že se ženete velkou či malou rychlostí z kopce, přičemž stejně jako lyžaři kroužíte jednotlivé oblouky. Od své podstaty láká snowboarding hlavně k tomu, aby bylo prkno využíváno pro provádění různých triků. A právě snowboardové triky jsou často na tomto sportu tím nejlepším. Ty by se dali zařadit do několika kategorií, a to jak triky ve vzduchu, tak i na překážkách.
Mezi ty základní triky ve vzduchu patří především otočky kolem své osy, které se označují jednotlivými stupni – 180, 360, 720, 1080… Kromě toho lze různě zachytit své prkno, čímž se trik posouvá do dalšího názvu a obtížnosti – třeba Indy 360 – zadní rukou chytneme prkno v přední části mezi vázáním, a uděláme otočku o 360 stupňů. Zajímavé jsou však i kombinace backflipů a frontflipů – salta vzad a vpřed. To vše nabídne třeba you tube video se záběry z každoročních X-Games, které jsou právě na snowboarding a podobné progresivní sporty zaměřeny.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FL9UWhGAjMY[/youtube]
Triky na překážkách jsou často nazývány obecně jako jiby, a opět záleží na konkrétním provedení. Slide například po zábradlí či bedně na špičce prkna je noseslide, na patce tailslide. Pokud jedeme středem, je to boardslide. Vše lze samozřejmě různě kombinovat, a právě to dělá snowboarding tak zajímavý. A pokud plánujete začít, stačí si pořídit vhodné snowboard potřeby, a být jako ti nejlepší jezdci planety, jako třeba Travis Rice, Maxence Parrot, Mark McMorris či další účastníci zmíněných X-Games.
Kromě nezbytného zimního oblečení potřebujete pouze daný snowboard, vázání a boty. Nic víc není třeba. Samozřejmě toto zboží lze pořídit v mnoha cenových kategoriích, ale pokud začínáte, je lepší sáhnout po starším bazarovém kousku, a teprve pokud vás tento sport chytne se poohlédnout po novém a kvalitnějším prkně. Špičky v oblasti značek jsou Burton nebo Nitro. Ty rozhodně vyhovují svými vlastnostmi.