Co stojí za tím, že vám nerostou svaly?

Rádi byste měli postavu jako ze žurnálu? Dostatek svalů, štíhlý pas a hubené nohy? V základu změny životního stylu a cestou za novou postavou je bezesporu změna jídelníčku a dostatek tréninků. Co když trénujete příliš málo, nebo naopak mnoho? Co když je vaše složení jídelníčku nevhodné? Jaké důvody mohou stát za tím, že vám nerostou svaly?

Příliš mnoho tréninku vs. příliš málo

Důvodem toho, že vaše svaly nerostou, může být jednoduše to, že posilujete příliš málo a vaše tréninky nejsou dostatečně často. Abyste na své postavě opravdu aktivně pracovali, potřebujete sportovní aktivitu vykonávat alespoň 3-4 x týdně. Nemusí se jednat o stále stejné tréninky, jednou můžete jít plavat, poté hrát squash, běhat či na hodinu pilates. Příčinou nerostoucích svalů však může být také přetrénovanost. Pokud trávíte příliš času v posilovně, třeba každý den, může být vaše tělo unavené a chybí mu dostatečná regenerace.

Málo bílkovin vs. příliš bílkovin

Zapomínat byste ve své stravě na dostatečný přísun bílkovin, zvláště pokud stavíte svalovou hmotu. Hlídejte si to, kolik gramů bílkovin za den sníte. Denně by měl být příjem bílkovin 1,5 až 2 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, ale dávku můžete podle potřeby trochu zvýšit. Možná to pro vás bude překvapivé, ale i nadbytek bílkovin brání v růstu svalové hmotě. Tělo musí odbourávat nevyužité aminokyseliny a vzniká toxický čpavek. Díky tomu můžete být unavení, potlačuje se regenerace, dostavit se mohou zažívací potíže i zpomalení růstu svalů.

Pozor na jednoduché sacharidy!

Dávejte si pozor také na to, aby váš jídelníček neobsahoval zbytečné množství jednoduchých sacharidů. Po náročném tréninku si dopřejte zdravou sacharidovou svačinu, jelikož potřebujete rychle doplnit ztracenou energii, třeba v podobě ovoce. Během dne se však nadbytečnému přísunu jednoduchých sacharidů snažte vyhnout. Nadbytečná energie, kterou přijmete ve stravě, se totiž snadno ukládá do tukových zásob.

Podobné články...

Napsat komentář