Běháte v zimě? Pokud ano, dodržujte tyto pravidla
Poslední dny teploty klesají k bodu mrazu a na některých místech už dokonce řádí regulérní zima s pár centimetry sněhu. Pokud jste vášnivý běžec, této aktivity se vzdávat ani přes chladivé počasí nechcete. Navíc ani nemusíte. Jakmile se rozběhnete v mrazivém počasí, měli byste ale znát pár zásad, které je dobré dodržovat.
Připravte se
Předtím, než vyběhnete do ulic, zjistěte si, kolik je venku stupňů. Pokud není extrémní zima, postačí vám 3 vrstvy, a to tričko z funkčního materiálu sající pot, sportovní mikina a kvalitní větrová bunda. Na spodní část postačí kvalitní běžecké legíny. Pokud je však nevlastníte, je dobré nosit dvě vrstvy, z nichž jedna bude funkční a druhá teplá.
Když je chladněji, nikdy neběhejte bez čepice, nákrčníku a rukavic. I když se vám může zdát, že jste zahřátí, zátylkem a hlavou uniká nejvíce tepla, a jakmile se začnete potit a nebudete mít tuto část ochráněnou, můžete se pořádně nachladit, či si přivolat bolestivá záda. Především čepici a nákrčník tedy nikdy nesundávejte.
Než začnete
Než začnete běžecký trénink, je dobré se rozcvičit a trochu zahřát. Krátkou rozcvičku udělejte ještě doma, než vyběhnete do zimního počasí. Potom už můžete jen vyběhnout a nikde se zbytečně nezdržovat a nemrznout.
Jak běhat
Pokud s během začínáte, vybírejte si raději krátké trasy s mírně zvlněným terénem.
Pro všechny běžce platí, že při velké zimně a vysokých povětrnostních podmínkách je dobré běžet z počátku volněji, aby si tělo zvyklo na zimu a nevolit kopcovitou trasu. Při zimním běhu je dobré trénink lehce zmírnit, abyste mohli dýchat střídavě pusou a nosem.
Nezapomínejte také, že v zimních měsících se brzy stmívá, a tak občas poběžíte za šera či za úplné tmy. I to vám nemusí vadit, pokud neopomenete reflexní prvky nebo čelovku.
Po tréninku si dopřejte příjemnou teplou sprchu a převlečte se ihned do suchého.
Dodržujte všechny zásady správného zimního běžce a nevzdávejte se vašeho koníčku ani v mrazivých dnech.