Totální endoprotéza kyčle slibuje život bez bolesti
Kyčelní kloub patří mezi nejvíce zatěžované klouby v těle. Jak by také ne? Vždyť celý život nosí váhu našeho těla. A jednoho dne zkrátka vypoví svou službu. Respektive tomu tak může být. Jediným řešením mnohdy bývá jeho náhrada neboli totální endoprotéza.
Kyčelní kloub, který se nachází mezi pánví a horním koncem stehenní kosti, může postihnout celá řada nemocí a poruch. Jednou z nejčastějších je artroza způsobující jeho ztuhlost a bolestivost, především při pohybu. Podobné problémy však způsobují i ankylozující spondylitida, osteoartróza, revmatoidní artritida a různé úrazy.
Kdy přistoupit k náhradě kyčelního kloubu?
Náhrada kyčelního klubu neboli totální endoprotéza kyčelního kloubu se pak provádí v posledních stadiích onemocnění. Předchází ji cílená terapie a léčba tišícími medikamenty, popřípadě tzv. osteotomie, tedy odstranění defektní části kosti a provedení repozice zbylých konců ve správném úhlu.
Cervikokapitální versus totální endoprotéza
Pojmem totální endoprotéza kyčle rozumíme chirurgický výkon, při němž dojde nahrazení hlavního kyčelního kloubu kloubem umělým (například z portfolia renomovaného českého výrobce endoprotéz, společnosti Beznoska.cz). Na rozdíl od endoprotézy cervikokapitální, při níž dochází pouze k výměně hlavice stehenní kosti, se u endoprotézy totální spolu s hlavicí nahrazuje i stehenní jamka.
Operace s příznivou prognózou
Totální endoprotéza kyčle dnes obecně patří mezi úspěšné operace s velmi příznivou prognózou. Na jejím konci každopádně stojí život bez bolesti. Za tím stojí především kvality moderních kyčelních náhrad, které perfektně plní svou funkci a tělo je skvěle přijímá.
Aby vás nebolel každý krok
I přesto je na místě počítat s tím, že kloub týden či dva po operaci nebude plně stabilní a pacient bude muset velmi pečlivě dbát na to, aby nedošlo k jeho vykloubení. Toto období ale rychle pomine a pacient se bude moci navrátit do života, na který byl před tím zvyklý. Aniž by ho bolel každý krok.