Pronájem bytu v Plzni – jak najít zodpovědného nájemníka a udržet si ho

Jedním ze způsobů, jak si vydělat nějaké peníze k dobru, je pronájem bytu. Plzeň je univerzitním městem, kam se každoročně stěhuje velké množství nových mladých lidí, převážně studentů, což z ní dělá ideální místo pro investice do realit. Následující text vám prozradí, na co si dát pozor při hledání nájemníka. Jaké problémy se mohou v souvislosti s pronájmem bytu vyskytnout, a jakým způsobem je řešit. Pokud se chystáte poskytnout svůj byt nájemníkům, jsou právě vám určeny tyto řádky.

Pronájem bytu v Plzni studentům

Západočeská univerzita v Plzni přivádí do tohoto historického města každý rok mnoho nových studentů. Řada z nich odmítá ubytování na koleji i dojíždění, místo toho upřednostňují spolubydlení v podnájmu se svými kamarády a spolužáky. To dává vlastníkům bytových jednotek ve městě příležitost k získání nových nájemců. Rozhodnete-li se svůj byt pronajmout studentům, je potřeba počítat s několika věcmi:

  • Studenti se rádi baví, tudíž byste měli počítat s tím, že budou v bytě pořádat večírky.
  • Ne každý zvládne studium dokončit, a tak může docházet k častější fluktuaci nájemníků.
  • Většina z nich nedisponuje vlastním nábytkem, očekává se tak, že v bytě bude alespoň základní výbava.

Jak poznat neplatiče

První zdání klame, tím je třeba se vždy řídit v případě hledání nového nájemníka. I když zájemce působí seriózním dojmem, není to záruka toho, že bude spolehlivě platit nájem. Než se tedy rozhodnete, komu dáte svůj byt k dispozici, zkuste si zájemce nejprve trochu “proklepnout”.

Jaké jsou možnosti získání informací o potenciálním nájemníkovi?

  1. Najděte si dotyčného na sociálních sítích.
  2. Zkuste si jeho jméno “vygooglit”.
  3. Zjistěte, zda není veden v rejstříku dlužníků.
  4. Vždy vyžadujte nějakou garanci spolehlivosti, jako je například vratná kauce.
  5. Přenechte tyto starosti zkušené realitní kanceláři.

Co si počít, když nájemník čelí exekuci

Především byste se měli snažit vyhnout zájemci, který je zadlužen. Ujistěte se, než podepíšete smlouvu, že dotyčná osoba není vedena v centrální evidenci exekucí či v insolvenčním rejstříku. Samozřejmě nikdy nemáte jistotu, že se nájemník nezadluží až v době, kdy má už pronajatý váš byt. Proto zvažte velmi dobře, zda mu umožníte dát si adresu vašeho bytu jako trvalou.

Pakliže taková situace nastane, nájemník je povinen exekutorovi byt zpřístupnit. Vaším úkolem pak bude, abyste prokázali, že jste vlastníky vybavení bytu. Jinak se může stát, že ho exekutoři zabaví. K tomuto účelu poslouží předávací protokol, který je přílohou nájemní smlouvy.

Jak si poradit se sousedskými spory

Sousedské vztahy nemusí být vždy harmonické. Někdy mohou dokonce přerůst v závažnější problémy, které dokáží velmi znepříjemňovat život. Problém se sousedy může nastat ze dvou hledisek:

  1. Váš nájemník je potížista a dlouhodobě svým chováním obtěžuje sousedy (například hlasitými večírky do pozdních hodin).
  2. Sousedé vašeho nájemníka jsou potížisté a negativně ovlivňují jeho pobyt v domě.

V každém případě je nejlepším řešením domluva. Pokuste se tedy nejprve konflikt urovnat v klidu a osobně. Pakliže se sousedské spory nesrovnají, je nutné začít situaci řešit rázněji. Je-li problémovým obyvatelem domu váš nájemník, upozorněte ho na možnou výpověď z nájmu. V takovém případě je nezbytné mít správně ošetřenou smlouvu, jež vám umožní tímto způsobem jednat.

Je-li potížistou soused a vám kvůli němu hrozí, že nájemník vypoví smlouvu, a domluva nezabírá, pošlete dotyčnému výzvu o nápravu doporučeným psaním, v němž se budete odvolávat na konkrétní legislativní dokumenty v závislosti na problému, s nímž se potýkáte. Těmi mohou být například Občanský zákoník, Listina základních práv a svobod nebo zákon č.250/2016 Sb. o některých přestupcích. Jestliže problémy budou i potom přetrvávat, kontaktujte nejprve společenství vlastníků nebo v nejkrajnějším případě veřejnou správu.

Dostali jste se ke konci článku. Nyní již máte přehled o tom, jaké nepříjemné situace mohou nastat, rozhodnete-li se pronajímat svou nemovitost. Víte, jak si prověřit zájemce o nájem, abyste se vyhnuli neplatičům a jak se vypořádat s případnými konflikty se sousedy. Teď už se můžete s klidným svědomím pustit do přípravy inzerátu.

A jaké zkušenosti s pronájmem máte vy? Museli jste někdy řešit stížnosti na svého nájemníka ze stran sousedů nebo jste měli štětí pouze na ty spolehlivé? Uděláte nám radost, když se svými zážitky svěříte v komentářích.

Podobné články...

Napsat komentář