Je snowkiting sportem právě pro vás?
Jste zdatným lyžařem či snowboardistou? Láká vás využití větru při zimních sportech? Rádi prožíváte adrenalinové situace? V tom případě je pro vás ideálním sportem snowkiting. Sport, který je podobný kitesurfingu. Také využívá sílu větru, ale na zasněžených pláních, a ne na vodě.
Základy snowkitingu
Při snowkitingu se jezdec pohybuje po zasněžené planině, sněhové pláni, mírném svahu či zamrzlém jezeře. Jelikož se drak pohybuje díky větru, je vhodné jezdit po plochém terénu, kde vítr fouká stabilně. Někteří sportovci využívají dokonce tažného draka při freeridingu. Díky drakovi se dostanou na kopec, který následně sjedou shora dolů s drakem sbaleným v batohu. Díky tomu, že jsou v České republice dobré větrné podmínky, stal se snowkiting oblíbený i u nás.
Tažný drak
Pro provozování snowkitingu potřebujete kromě spolehlivého oblečení, snowboard či lyže a tažného draka. Tažný drak je většinou komorové konstrukce, ale někdy se používá také drak nafukovací. Pro začátek vám budou stačit také běžné lyže či snowboard, ale po čase si samozřejmě můžete koupit specializované snowkiteboardy. Chybět ve vybavení nesmí také helma!
Druhy snowkitingu
Existují přibližně čtyři druhy snowkitingu. Prvním z nich je tzv. freeriding, který je charakteristický jízdou ve volném terénu, kde je však velmi hluboký sníh. Dále freestyle, při kterém jsou provozovány různé triky a skoky ve vzduchu. Vítr vám dává šanci trénovat vyšší, delší, ale o to nebezpečnější skoky. Jibbing je velmi podobný jibbingu na snowboardu jen s použitím tažného draka. Kite-flying je formou nejnebezpečnější a provozovat by ji měli opravdu zkušení jezdci, kteří tento sport dobře znají. Tento druh snowkitingu je určen do hor, jelikož jde o formu paraglidingu provozovaného s tažným drakem. Ten vám dává šanci dostat se do výšky i několika desítek metrů a následně zůstat ve vzduchu i celou minutu. A protože nejsou tažní draci vyrobeni a určení přímo k létání, jde o sport dost nebezpečný a riskantní.