Nepodceňujte pitný režim: Přísun tekutin je důležitý
Pravidelné doplňování tekutin během celého dne nazýváme pitný režim. Zajišťuje náš denní příjem tekutin. Mezi příjmem a výdejem tekutin by přitom měla nastat rovnováha.
Při větším pocení zvyšte příjem vody
Tekutiny ztrácíme nejenom močí, ale také pokožkou ve formě pocení. Sportovci se při své fyzické aktivitě potí mnohem více než člověk, který provádí pouze běžné denní úkony. Proto také nelze pitný režim pro sportovce podceňovat. Podobně je důležité sledovat i pitný režim u dětí, a to zejména v letních měsících, kdy hrozí nebezpečí úpalu. Jakými pravidly byste se měli řídit, aby váš pitný režim byl optimální?
Berte ohled na svoji individualitu
Nejčastěji se uvádí, že každý dospělý člověk by měl denně vypít 2-3 litry tekutin, u dětí to závisí na věku a hmotnosti. Čím menší dítě, tím více tekutiny potřebuje na jeden kilogram své váhy. Je ale třeba zdůraznit, že příjem tekutin je věcí individuální, někomu stačí i množství lehce pod hranicí dvou litrů, jiný vypije bez problémů tři litry. Měli byste proto brát v úvahu svoji individuální potřebu. K pití se nenuťte. Jestliže se věnujete nějaké náročnější fyzické aktivitě, nebo je-li větší teplo, vaše spotřeba tekutin bude zákonitě stoupat. Berte ale také v úvahu, že část tekutin přijímáte v potravě, tedy formou ovoce, zeleniny, mléčných výrobků.
Moč jako ukazatel
Základem pitného režimu by měla být čistá voda, ideálně neperlivá, minerálka, ovšem s nízkým obsahem minerálů. Nevhodné jsou sladké limonády, které zvyšují žízeň. Zajistěte si také dostatečný přísun tekutin v průběhu celého dne. Není dobré, budete-li část dne žíznit a potom se naráz nalijete. Nezapočítávejte do pitného režimu kávu ani alkohol. Množství tekutin také poznáte na moči. Je-li jí málo a je-li tmavé barvy, měli byste zvýšit množství tekutin, pokud naopak močíte příliš často a prakticky jen bezbarvou vodu, klidně můžete ubrat.