Badminton: Protáhněte si své tělo při indické hře s opeřeným míčkem
Badminton, individuální sport, během kterého dvojice proti sobě raketou odpaluje opeřený míček, je překvapivě jednou z nejstarších pohybových disciplín. Můžete si ji vyzkoušet i vy.
Inspiraci přinesli Indové
Záznamy z Číny z období 7. století n. l. mluví o hře zvané Di-Dčian-Dsi, která se podobá badmintonu. I v dalších asijských zemích existovaly hry, které můžeme označit za předchůdce badmintonu. V Japonsku se vyskytovala hra cibane, v Koreji potom takovou hru jmenovali jako Tije-Kiča-Ki. Primitivními raketami ale míčky odpalovali i američtí Indiáni a dokonce i středověcí Evropané. S moderním badmintonem ovšem začali britští vojáci, kteří kolem roku 1850 objevili hru poona, nazvanou podle indického města Puna. Její obliba se rychle rozšířila.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KZ3lFblKB58[/youtube]
Pravidla a sportovní potřeby pro hru
Jaká jsou pravidla badmintonu a co ke hře potřebujete? Především kvalitní kurt. Kurt pro dvouhru v badmintonu je obdélník o rozměrech 5,18 krát 13,40 metru. Na postranních čarách kurtu jsou umístěné sloupky pro napnutí sítě. Síť má být zhotovená z jemné šňůry, velikost ok by měla být v rozmezí 15–20 milimetrů. Její šířka výška činí 0,76 metru, šířka minimálně 6,1 metru. Důležitý je horní okraj sítě, který má být ohraničený bílou páskou. Dále se neobejdete bez rakety a míčku. Míček je opatřen buď pravým husím peřím, nebo je opeřený košíček vyrobený z plastu. Cílem je odpálit míček do soupeřova pole, aniž by ho protivník mohl zasáhnout. Pokud míček spadne do sítě nebo mimo soupeřovo pole. Během hry se počítá skóre, vždy se hraje na dva sety do 21 bodů, přitom bod získává vždy ten, kdo vyhraje výměnu míčků. Kde hrát badminton? Jestli si chcete hru vyzkoušet, porozhlédněte se ve vašem městě po vhodném kurtu. V některém ze sportovních center určitě bude. Větší zábavu si také užijete, pokud dvouhru vyměníte za čtyřhru.