Paddleboarding – vodní sport, co procvičí celé tělo
Jestliže jste byli o prázdninách na vodě, nejspíš jste někoho na paddleboardu potkali. Tento vodní sport, který obyvatelé Havaje už dlouhou dobu využívají jako způsob dopravy, je u nás totiž čím dál populárnější. Paddleboardy začínají nabízet i půjčovny, pro mnoho lidí, kteří už jsou znudění z raftů, je to navíc šance na nový neobvyklý zážitek.
Vodní sport paddleboarding je hodně podobný jízdě na longboardu či skateboardu. Stojíte na desce, k níž nejste nijak připoutaní, a odpichujete se dlouhým pádlem. Jenom nemáte kolečka. Podle základního principu je tato činnost často (především v zahraničí) nazývána SUP – Stand Up Paddle.
Intenzivní zátěž pro celé tělo
Toužíte-li zhubnout a vytvarovat postavu, pošlete přátele na raftu a sami si pořiďte paddleboard. Je to totiž dokonalý způsob, jak unavit celé tělo. Nohy musí pracovat, abyste udrželi rovnováhu, a rukama pádlujete. Záda a břišní svaly pomáhají držet balanc. Zároveň se jedná o šetrný druh sportu, který nepoškodí klouby. Jediné riziko spočívá v tom, že spadnete. A to se na začátku stává dost často.
Pár rad pro začátečníky
Paddleboardy nejsou úplně levná investice, a tak si je mnoho lidí raději nejdříve půjčí. Mnohé české půjčovny s tím počítají a v sortimentu mají varianty pro lidi různé výšky. Dlouhé desky jsou hůře ovladatelné a důležitá je rovněž délka pádla na paddleboard. To by mělo být o 25 – 30 cm vyšší než jezdec. Začátečníkům jsou doporučovány spíš nafukovací paddleboardy. Jsou lehké a docela odolné.
Udržet rovnováhu zprvu není vůbec jednoduché. Pokud si představujete, že budete na stand up paddleboardu sjíždět jezy, jste na omylu. Počítejte spíš s přenášením. A když spadnete, nezapomeňte hlavně chytat prkno. Mimochodem zkušení jezdci si s sebou vepředu na paddleboardu vozí i pejsky, zvládat se to dá. Nejhorší, co můžete udělat, je neustále se obávat a krčit. Je potřeba se napřímit a naklánět tak, abyste drželi balanc.