Workoholismus: jak jej poznat a jak se mu vyhnout

Workoholismus dokáže být pořádně zrádný. Nejen, že ubližuje člověku, který jim trpí. Ale ovlivňuje i všechny osoby v jeho okolí. Zjistěte, jak jej vlastně poznáte a co dělat pro to, abyste se mu vyhli.

Co je workoholismus

Jako workoholismus se v podstatě označuje závislost na práci. Ale pozor. Někteří lidé tento pojem zaměňují se situací, kdy člověk usilovně pracuje. To ovšem není to samé. 

Existují totiž lidé, kteří ve svém životě dočasně zintenzivní pracovní úsilí, aby dosáhli určitého vytyčeného cíle. Nebo takoví, kteří zkrátka a jednoduše ve své práci spatřují obrovský smysl. Každopádně si však umí od práce i odpočinout a věnovat se něčemu jinému.

Pak jsou tady ale workoholici, kteří s trochou nadsázky nic jiného než práci neznají. Je pro ně velmi snadné zahltit se pracovními úkoly od hlavy až k patě. Práci berou jako únik od reality a příležitost, jak neřešit cokoliv jiného (třeba neshody v partnerském životě). 

TIP: Přihlaste se na kurz koučinku, který vám pomůže na cestě za vaším osobním rozvojem. 

Jak poznáte workoholika

Existuje hned několik vzorců chování, pomocí kterých workoholiky poznáte. Samozřejmě je třeba pamatovat, že každý člověk je jedinečný, proto následující řádky rozhodně neberte jako dogma.

Pro workoholiky znamená práce, úspěch a boj vnitřní nutnost, bez které se neobejdou. Zároveň právě práce zaujímá první místo na jejich žebříčku. Pro workoholiky je dále typické, že vůbec neznají radost z dosaženého cíle (případně je u nich tento pocit jen velmi krátkodobý). 

Workoholici v podstatě nedokáží odpočívat a vypnout. Už po chvíli nečinnosti mají pocit, že musí začít okamžitě něco dělat. Často také nepřijímají žádnou kritiku, která by se týkala jejich pracovních a myšlenkových návyků. 

Jak workoholismu úspěšně předcházet

Na závěr ještě zmíníme, že workoholismu je pochopitelně vždy lepší předcházet. Jak na to? Máme pro vás pár tipů. 

V prvé řadě věnujte energii poznání sebe samých. Poznejte své myšlenky i pocity a dopřávejte si pravidelně prostor pro to, abyste se nadechli a promysleli si, jakou strategii pro své další kroky zvolíte.

Myslete na budování léčivých mezilidských vztahů. Láskyplné vztahy s našimi blízkými totiž nic nenahradí. 

Pamatujte i na vlastní seberealizaci a pravidelně se věnujte takovému projektu, který vám dává smysl a naplňuje vás. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.

Podobné články...

Napsat komentář