Zdravé čokoládové brownies
S přicházejícím chladným počasím nám stále více roste chuť na tučné, sladké a nezdravé jídla. Málo kdo z nás si umí odepřít jednou za čas malý hřích v podobě zákusku, čokolády či jakékoliv jiné sladké a tučné bomby. Vyzkoušejte proto tento recept, který uspokojí vaše chuťové buňky bez výčitek.
Čokoládové brownies je jedna z pochoutek, která k nám přišla z USA, a kterou si spolu s cheesecakem zamiloval snad každý. Komu by přeci nechutnal zákusek plný čokolády. Naštěstí vznikla i zdravá a netučná varianta a tu vám nyní přinášíme.
fazolové brownies
Fazolové brownies
Na fazolové brownies budete potřebovat:
- 100 g červených fazolí (typ červená ledvina)
- 2 vejce
- 2 lžíce agávového sirupu
- 2 lžíce kakaa
- 2 banány
- ½ hrnku vody (pro lepší chuť lze použít rostlinné či živočišné mléko)
- ½ lžíce prášku do pečiva
- ½ lžíce jedlé sody
- na vymazání formy: kokos a kokosový olej
Postup přípravy:
Fazole namočíme přes noc. Poté je opláchneme, dáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby všechny byly úplně ponořené. Vaříme do úplné změknutí. Každá fazole nadýmá, a abychom tomu zabránili, je ideální přidat do vody při jejich vaření majoránku, saturejku, tymián či kmín. Nezapomeňte však bylinky po uvaření odstranit a fazole pořádně propláchnout.
V dalším kroku oloupeme a rozmačkáme banány. Všechny zbylé ingredience, spolu s uvařenými fazolemi a banány, vložíme do velké mísy a promícháme. Poté celou směs rozmixuje tyčovým mixérem, dokud nevytvoříme hladkou a konzistentní směs.
Vymažeme a vysypeme pečící formu. Pokud nemáte rádi vůni a chuť kokosu, lze péct na pečícím papíru. Směs nalijeme do připravené formy a v předehřáté troubě pečeme na 180°C přibližně 30 – 40 minut.
Fazole – hlavní ingredience zdravého dezertu
Zdravotní a výživové přínosy
Nejdůležitější složkou tohoto receptu jsou červené fazole. Fazole jsou bohaté na proteiny, které jsou mnohem lépe stravitelné než živočišné. Jsou dobrým zdrojem niacinu a kyseliny pantothenové, látek, které se starají o zdravou a krásnou pokožku. Fazole také obsahují vysoké procento vlákniny, tudíž jsou dobrou prevencí proti zácpě a vysoké hladině zdraví škodlivého cholesterolu v krvi. Fazole jsou i důležitým zdrojem kyseliny listové, který je potřebný pro tvorbu červených krvinek a růstu plodu u těhotných žen.
Alternativu klasického cukru tu hrál hlavní roli agávový sirup. Kdo o něm ještě neslyšel, jedná se o sladkou šťávu získávanou z listů kaktusu. Obsahuje velké množství fruktózy, a proto je mnohem sladší než klasický cukr, a díky tomu je vhodným sladidlem pro lidi s nadváhou, nebo při redukční dietě. Sirup má navíc nízký glykemický index, a tak se cukr do těla dostává mnohem pomaleji a nezvyšuje hladinu cukru v krvi rychle, jako tomu bývá u bílého cukru. Agávovým sirupem dopřejete tělu i malé množství inulinu podporující zdravou mikroflóru v tlustém střevě, a tedy správnou činnost střev.
Pokud jste k tomuto receptu kvůli fazolím skeptičtí, věřte, že na chuti opravdu nepoznáte, zda je zákusek upečen z luštěnin či z klasické mouky. Vyzkoušejte proto toto velmi chutné a zdravé mlsání a dostaňte do těla potřebné živiny.