Na jaké bezpečnostní opatření si dát pozor pro bezpečnou plavbu po vodě

Vydat se na řeku a užít si všechny její krásy a divokost, je pořádná zábava. Ale abyste se během své cesty nedostali do nesnází, raději dodržujte několik základních bezpečnostních opatření.

1. Používejte správné vybavení

Bezpečnost začíná u správného vybavení. Každý vodák by měl mít kvalitní plovací vestu, u které se vždy přesvědčte, že je správně nasazená a dostatečně utáhnutá. Nezapomeňte ani na helmu, především pokud sjíždíte divokou vodu nebo řeky s rychlým proudem a peřejemi.

2. Zkontrolujte počasí

Ještě než se pustíte na vodu, tak si vždy před vyplutím zkontrolujte aktuální předpověď počasí. Bouřky, silný vítr nebo přívalové deště, to vše může z poklidného výletu udělat nebezpečné dobrodružství. Naplánujte si trasu tak, aby zohledňovala aktuální podmínky s možností výlet přerušit nebo změnit trasu, pokud se počasí zhorší.

3. Poznejte trasu

Prozkoumejte trasu, kterou plánujete sjíždět. Nikdy nejezděte naslepo. Měli byste vědět jaká je obtížnost řeky a jednotlivých jejích úseků, poptejte se ostatních vodáků na obtížnost řeky, případné nebezpečné úseky a místa, kde se dá bezpečně zastavit a vystoupit. Místní vodáci nebo půjčovna lodí, například půjčovna lodí Tábor, vám můžou poskytnout užitečné informace a rady.

4. Mějte jasný plán

Svou trasu si dobře naplánujte a připravte si alespoň přibližný časový rozvrh. Pokud máte místo, kde byste měli dojet v určitou dobu, raději počítejte s časovou rezervou. Než vyrazíte, informujte někoho na břehu o svém plánu a předpokládaném čase návratu. Je to kvůli bezpečnosti, protože v případě nehody nebo zpoždění bude někdo vědět, kde vás hledat a kde byste přibližně měli být.

5. Udržujte skupinu pohromadě

Když sjíždíte řeku ve skupině, snažte se udržovat všechny lodě pohromadě. Sledujte se navzájem, abyste si mohli v případě problémů podat pomocnou ruku. Komunikace je důležitá, proto se předem domluvte na signálech nebo si s sebou vezměte voděodolné vysílačky.

7. Mějte nouzový plán

Jak se říká, očekávejte nečekané. Buďte připraveni na všechny možné situace, které na vodě mohou nastat. Do vodotěsného vaku si zabalte první pomoc, telefon, baterku, a pokud je to možné i GPSku.

Když si nejste jisti svými schopnostmi nebo potřebujete vybavení, obraťte se na odborníky, jako je půjčovna lodí Tábor, kteří vám rádi poradí a pomohou. Na lodi s sebou mějte raději alespoň jednoho zkušeného vodáka a nezapomeňte si výlet užít.

Podobné články...

Napsat komentář