Co jíst po cvičení?

V nedávném článku jsme vám představovali formu a druh jídla, které jíst před cvičením a co je vhodné a nevhodné. Stejně jako u před tréninkového jídla, i v tomto případě je důležité, co od daného sportování očekáváte. Dnes vám ukážeme, jak jíst po tréninku, aby čas strávený cvičením byl co nejefektivnější.

Zvolte si cíl

To, proč jste začali sportovat, má určitý důvod a zpravidla jimi je redukce hmotnosti, nabrání svalové hmoty, zlepšení kondice a relax a odpočinek. Nejvíce by si na jídlo měli dát pozor ti, kteří se zaměřují na hubnutí a nabírání svalové hmoty. Je ale potřeba správně jíst, ať už děláte cokoliv z jakéhokoliv důvodu. Pro první dvě zmíněné skupiny je to však nejdůležitější.

Ať už sportujete z jakéhokoliv důvodu, po aerobní aktivitě, při které dochází hlavně ke spalování tuků, je potřeba tělo protáhnout a zklidnit. Pevné jídlo jezte nejdříve po půl až jedné hodině. V případě, že je po cvičení čas na hlavní jídlo, dodržujte zásadu zdravého talíře, kdy ½ jídla je tvořena zeleninou, ¼ přílohou a ¼ bílkovinou.

Sacharidy jsou po cvičení pouze zdrojem energie pro svaly. Spolu s bílkovinami pomáhají k lepší regeneraci a tvorbě svalové hmoty. Pokud jste cvičili ve večerních hodinách, omezte množství sacharidů a nahraďte je dobře stravitelnými bílkovinami.

salmon-1312372_960_720

Cvičím proto, abych nabral/a svaly

Pokud se snažíte nabrat svalovou hmotu, je důležité, abyste do půl hodiny po tréninku dostali do těla alespoň malé množství sacharidů. Ideální malou svačinkou je v tomto případě například džus, banán, nebo müsli tyčinka. Do dvou hodin po cvičení snězte jídlo, které bude bohatým zdrojem bílkovin a sacharidů. Vhodnou variantou bývá ryba či kuřecí plátek s vařenými bramborami a zeleninovým salátem. Vegetariánskou variantou může být osmažené lahůdkové tofu místo masa.

Rád/a bych shodil/a pár kil

Pokud je vaší prioritou snížit tělesnou hmotnost, není důležité jíst hned po cvičení. V tomto případě platí spíš opak. A tak první jídlo po cvičení by mělo být po hodině až hodině a půl. Při hubnutí zvolte jídlo, které bude složeno převážně z bílkovin a menšího množství sacharidů. Po tréninku si můžete dopřát například zeleninový salát s drůbežím mase, rybou či luštěninami.

Může se stát, že ať už chcete nabírat či shazovat, po cvičení vás často přepadávají chutě na sladké. Chuť neignorujte a své tělo potěšte kouskem ovoce, či zeleniny, nebo malou proteinovou tyčinkou, či müsli tyčinkou bez polevy. Pokud vás tyto chutě sledují často, zamyslete se, zda je váš jídelníček opravdu vyvážený. Chutě jsou totiž ve většině případů vyvolávány špatným poměrem mezi bílkovinami, sacharidy a tuky.

Správně sestavený jídelníček může být pro někoho velké práce, ovšem jen s ním dosáhnete vámi vytoužených cílů. Dnes už ale víte, jaké ideální jídlo si dopřát po fyzické aktivitě.

Podobné články...

Napsat komentář