Běh versus chůze? Který druh aktivity si raději vybrat?
Běh je po dlouhou dobu velmi oblíbenou aktivitou, které propadlo mnoho lidí. V posledních letech se ale do popředí dostává rychlochůze a chůze obecně. Která aktivita je ale lepší? Touto otázkou se již zabývalo mnoho sportovců a specialistů a my vám dnes přinášíme pro a proti běhu a chůze. Nakonec bude jen záležet na vás, kterou aktivitu si vyberete.
V první řadě byste měli myslet na to, že každá fyzická aktivita má pro naše tělo smysl a každá je přínosná. Ať už zvolíte běh či chůzi, s každou spalujete kalorie, odplavujete z těla toxiny, posilujete svaly a srdce.
Výhody a nevýhody běhu
Běh je oblíbený především proto, že je nenáročný na prostor a vybavení a jediné, co k tomuto sportu potřebujete, je kvalitní obuv. Pokud budete pravidelně běhat (alespoň 30 minut třikrát týdně), zlepšíte svou tělesnou kondici a spálíte mnoho tukových zásob. Také posilníte svalstvo a srdce.
Pokud však máte zdravotní potíže, především s pohybovým ústrojím jako jsou klouby a záda, běhu byste se měli obloukem vyhnout. Bohužel se také ukázalo, že otřesy těla způsobené v důsledku běhu, váš pohybový aparát postupně ničí. A tento fakt je také velkou nevýhodou.
Při běhu byste se také neměli přeceňovat, jinak vás nemine svalová horečka.
Výhody a nevýhody chůze
I když chůze nemusí vypadat jako plnohodnotné cvičení, opak je pravdou. Díky pravidelné rychlé chůzi si můžete zlepšit tělesnou kondici, funkci srdeční a cévní soustavy a posílit svalstvo (především stehna, lýtka a bedra).
Jelikož při chůzi nedochází k velké zátěži pohybového aparátu, je vhodná opravdu pro každého.
Spalování kalorií a zdravotní výhody obou činností
Jak asi můžete logicky vyvodit, běh je rozhodně lepší, co se spalování kalorií týče. Při půlhodinovém běhu spálíte zpravidla dvakrát tolik, co během půl hodiny rychlo chůze.
Odborníci přes zdravý životní styl a lékaři zabývající se kardiovaskulárním systémem se ale shodují a tvrdí, že běh i chůze mají úplně stejné zdravotní přínosy. Je tedy jedno, jestli několikrát týdně vyběhnete rychlostí blesku, nebo si dopřejete svižnější chůzi. U obou skupin sportovců totiž dochází ke snížení rizika vysokého krevního tlaku, cukrovky a vysoké hladiny cholesterolu.
Běh, nebo chůze? Je to vlastně jedno. Zvažte své priority, zdravotní stav a vyzkoušejte obě aktivity. Uvidíte, že si jednu z nich určitě zamilujete.