Jak jste na tom s trávením? Nezlobí vás poslední dobou?
Obzvláště v zimních měsících v roce je člověk náchylnější k horšímu trávení. Každému se občas stane, že má zácpu nebo průjem, je nadmutý nebo pocit kamene v žaludku. Co stojí za příčinou? Je to zejména energeticky vydatnější strava a také méně pohybu.
Jak podpořit správné trávení: tipy
Semena koriandru
Když budete žvýkat semena koriandru (1 lžičku semen 3x denně), určitě tím nic nezkazíte, spíše naopak. Pomáhají upravit trávení, zmírňují bolesti břicha a nadýmání. Pokud se někomu příčí semínka žvýkat, může si z nich připravit odvar. Na jednu polévkovou lžíci semen, dejte 2 až 3 dcl vody.
Plátek zázvoru
Půl hodinky před větším jídlem pozřete plátek zázvoru. Když zapomenete, dá se sníst ještě špetka zázvorového koření po jídle nebo trochu kardamomu. Výborným a snadným pomocníkem je i zázvorový čaj.
Síla koření
Mimo zázvorového čaje lze uvařit ještě kmínový odvar. Ten připravíte rychle z pár semínek kmínu zalitých vroucí vodou. Účinnější je kombinace semínek koriandru s fenyklem a kmínem. Nedávejte více, než půl lžičky od každého koření. Sceďte a konzumujte teplý. Skvělým příkladem je také anýz. Jedná se o aromatické koření, které ulevuje při plynatosti a křečích, výborný také na průjmy a koliky. Dvě až tři čajové lžičky podrceného anýzu zalijte 0,25 l vroucí vody, nechte 15 minut odstát, sceďte a popíjejte po douškách. Střídejte pití obden.
Neutralizujte žaludeční kyselinu
Pomáhá na to voda z vařených brambor či rozvařená rýže nebo taktéž voda z ní. Mezi zásaditou zeleninu, která řeší problémy s trávením patří celer nebo petržel. Jezte také jogurty s živou kulturou, kefíry, zákysy, podmáslí, kysané zelí, tempeh, kimchi, kombuchu nebo miso, atd. Vyhněte se naopak tomu, co by vás nadýmalo – luštěniny, kapusta, paprika, jablka a příliš slané potraviny.