Máte rádi adrenalin? Zkuste lezení na stěně

Horolezení je aktivita řadící se mezi adrenalinový sport. Kdo měl však s touto aktivitou čest, ví, že je to spíše zvláštní koníček, nebo životní styl. V dnešní době je trendem rozdělovat a inovovat různé činnosti a horolezení se tomu také nevyhnulo. Dělí se na velkou škálu odvětví, a proto je velice těžké správně definovat, co sportovní horolezení opravdu je. Každá odvětví mají svá specifika a pravidla při lezení, a tak podobnosti hledejte pouze při vertikálním lezení. My vám ale dnes představíme nejrozšířenější typ a to klasické lezení v halách na umělých stěnách. Pojďme se společně podívat pod roušku tohoto sportu.

Co potřebuji?

Z počátku musíme říci, že každý lezec musí být na stěnu náležitě vybaven. K pohybování ve výškách potřebujete, aby vás někdo, nebo něco jistilo. Proto je základem sedací úvazek, zvaný též sedák, který je nejnutnější částí. Většinou se ale na stěnu chodí v páru, a tudíž by se postupem času měl každý správný lezec naučit i sám jistit. K tomu, aby mohl tuto činnost vykonávat, potřebuje karabinu a jistící prostředek neboli kýbl. Při jištění se dá použít i slaňovací osma. Poslední, ale neméně důležitou součástí lezce, je lano, bez kterého by jištění nemohlo probíhat.

Kromě pohodlného sportovního oblečení je potřeba dbát i na obuv. Není to sice nutností, ale každý lezec jistě uzná, že bez bot na lezení, kterým se říká lezečky, se leze mnohem hůře. Bez nich to sice jde také, jen je potřeba mít opravdu měkkou podrážku.

Posledním pomocníkem lezce je magnézium, též maglajz, který pomáhá lezci proti pocení rukou.

Nebojte se, pokud se vám zdá, že před prvním návštěvou lezecké stěny dáte celou výplatu jen za lezecké potřeby. Na sportovišti, kde tuto činnost provozují, mají běžně k vypůjčení všechny potřebné součásti pro lezce.

15381274372_90152cdc2b_b

S lezením můžeš začít kdykoliv.

Jak začít

Jestli chcete s tímto koníčkem začít, není nic lepšího, než si sehnat známého, který vám všechny pravidla důležité k lezení řekne a ukáže. Zároveň vás naučí jistit a řekne jeho typy a triky, jak cestu zdolat.

V případě, že žádného aktivního lezce neznáte, zjistěte si, zda vás základy nenaučí přímo v lezecké hale. Většinou skoro každé takto zaměřené sportoviště disponuje velmi zkušeným lezcem, který vás připraví na první kroky na stěně.

Poslední možností, která je také velmi dobrá, je přihlásit se do kurzu lezení, kde se můžete seznámit s dalšími zapálenými lezci a najít potencionálního parťáka.

První kroky

Před samotným lezením je dobré se protáhnout potřebné svaly. Poté se vydejte na cestu. Pokud si myslíte, že na lezení je potřeba síla v rukách, jste na omylu. Ve skutečnosti, při správné technice, by měli nejvíce pracovat nohy. Je také důležité mít zpevněný a aktivní střed těla, potřebný ke správné balanci na stěně.

Lezení je krásným a kupodivu bezpečným sportem, který nadchne skoro každého. Na stěnu nemusíte být příliš mladý nebo extrémně silný, vše jde postupem času vylepšit. Jakmile jste na cestě, jde jen o vaši koncentraci, promyšlení dalšího tahu bez zbytečného unavení a překonání sebe a svého strachu.

Vyzkoušíte lezení i vy?

Podobné články...

Napsat komentář