Má denní doba, během které cvičíme, vliv na to, jak aktivně hubneme? Kdy je ideální cvičit
Doba, kdy se pouštíme do tréninku a cvičení je přímo závislá nejen na tom, jak se nám chce cvičit, ale také na tom, kdy na cvičení máme čas. Existuje však denní doba, během které budeme hubnout nejefektivněji? A existují denní doby, během kterých bychom raději vůbec cvičit neměli?
Vnitřní hodiny
Důležité je si uvědomit, že veškeré procesy v našem těle neprobíhají stále stejnou rychlostí a stejně efektivně. Naše tělo je řízeno tzv. vnitřními hodinami, které ovlivňují činnost orgánů, tělesnou teplotu, ale i vylučování hormonů zpracování přijatých živin. Každý organismus funguje odlišně a je individuální.
Kdy spalujeme nejvíce?
Proto je nutné se ptát, existuje opravdu denní doba, během které spalujeme co nejrychleji a náš metabolismus pracuje co nejlépe? Zpravidla nejrychleji metabolismus pracuje mezi 9:00 a 12:00 hodinou dopolední a nejnižších hodnot dosahuje v noci, a to mezi půlnocí a 6:00 hodinou ranní.
Pravdou ale je, že u každého je doba cvičení, ve které jeho tělo pracuje nejlépe, velmi individuální. Záleží na tom, v kolik hodin chodíte spát, kolik hodin spíte, kdy a jak se stravujete apod. Důležité je proto poslouchat především vaše tělo a to, co vám vypovídá a neřídit se jen podle toho, že pravděpodobně nejlépe vám půjde spalování tuků dopoledne.
Kdy se cvičení vyhnout?
Existují však denní doby, během kterých je cvičení spíše nevhodné. Jedná se především o cvičení příliš pozdě večer. Večerní cvičení není příliš vhodné, jelikož jste po tréninku ještě plní energie, tělo je doslova nadupané a váš spánek bude jednoduše v nedohlednu. Podobně je to i s příliš brzkými ranními aktivitami. Ani cvičení příliš brzy ráno není ideální volbou, jelikož fyziologicky máme velmi nízkou tělesnou teplotu. Váš výkon totiž v tomto čase nemusí být ideální.