Cibule jako lék
Cibule je známá po celém světě. V české kuchyni jde o doslova nenahraditelnou pochutinu, co by základ bezpočtu jídel jak v teplé, tak i studené kuchyni. Používá se jako hlavní součást pro úpravu masa polévek i salátů. Své využití nalézá i v lidovém léčitelství. Pokud vám nevadí její silně štiplavé silice, můžete si na ni smlsnout jako na jablku. Pravidelnou konzumací syrové cibule si na vás netroufne žádná chřipka nebo rýma. Svému tělu dodáte potřebné látky pro zvýšení imunity organismu, tedy za předpokladu, že ze svého jídelníčku vyřadíte mléčné výrobky a sladké a výrobky z bílé mouky.
Jde totiž o nejvíce hlenutvorné produkty lidského stolování, jaké kdy byly vymyšleny. Cibule je dnes rozšířená do celého světa. Zpočátku rostla pouze na divoko jako planá rostlina, přičemž se jí nevěnovalo dostatek pozornosti. Rodiště cibule se nachází ve střední Asii, kde byly velmi brzy objeveny její léčivé účinky. Silně štiplavé silice uvolňují horní cesty dýchací od hlenu. Jde o první pomoc při ucpaném nosu.
Boj proti nachlazení
Tento jev se stal prvním ukazatelem, že jde o výjimečnou rostlinu. Mnohostranné využití v kuchyni je důkazem nesmírné všestrannosti. Pro zachování léčivých účinků je však nutné, aby cibule neprošla žádným ohřevem a byla konzumována za syrového stavu. Zaměříme se na syrovou cibuli, kde je její přínos pro lidské zdraví úplně nejvyšší. Zanedlouho začnou zimní měsíce, chřipka, nachlazení a kašel se stanou největším nepřítelem. Trh nabízí mnoho odrůd od klasické kuchyňské až po malé červené, velké bílé, nebo pálivé. Každá z cibulí je zdravá bez ohledu na svůj původ. Největší množství prospěšných látek je koncentrováno v cibuli bílé, ale i další druhy jsou perfektním pomocníkem proti nejrůznějším neduhům.