Do tajů olympijských sportů – moderní pětiboj

Další díl o olympijských sportech vás seznámí s moderním pětibojem. Moderní pětiboj je druh sportu, který v sobě skrývá technické i sportovní disciplíny. Moderní pětiboj se odlišuje od klasického pětiboje, pocházejícího z dob antického Řecka, ve složení disciplín. Zatímco v klasickém pětiboji se soutěží ve skoku do dálky, hodu oštěpem, hodu diskem, během a zápasem, moderní pětiboj se skládá ze střelby, šermu, jezdectví, plavání a přespolního běhu. Pojďme se proto seznámit s moderním pětibojem.

Historie a bodování moderního pětiboje

Sport má své kořeny ve vojenství. V dobách před druhou světovou válkou byl tento sport pouze pro důstojníky a vojáky z povolání. Mezi olympijské sporty byl zařazen od roku 1912. Ženy se však mohli v moderním pětiboji na olympijské úrovni zúčastnit až od roku 2000.

Každá disciplína byla bodově ohodnocena a body se nakonec sčítali a přidávali jako časový handicap při závěrečném běhu. Tak tomu bylo pouze do roku 2009, kdy došlo ke změně pravidel. Závěrečná disciplína se nyní neskládá pouze z běhu, ale přibyla k němu i střelba. Po absolvování šermu, plavání a parkuru jsou soutěžící bodově ohodnoceni a podle toho jim jsou přiřazeny časové rozestupy pro závěrečný start.

Jednou z disciplín moderního pětiboje je šerm.

Jednotlivé disciplíny

Šerm

Při šermu se používá kord a šermíři se utkávají na planši o velikosti 14×1,5 m. Soutěžící jsou náhodně vybráni a v časovém limitu musejí jeden druhé porazit. Pokud ani jeden nezvítězí, jsou oba považováni za poražené. Jakmile soutěžící porazí více jak 70% účastníků, vyhrávají 1000 bodů. Jedno vítězství tak zpravidla přinese 12 bodů.

Plavání

V tomto kole se účastníci pětiboje utkají v plavání volným způsobem na 3 x 100 m podle pravidel plavecké federace FINA. Plavec musí pokořit hranici 3:15,00 (muž), nebo 3:30,00 (žena), aby získal plný počet bodů.

I plavání je součástí moderního pětiboje.

Jízda na koni

Při jízdě na koni se soutěží pouze v parkurovém skákání. Na vylosovaném koni musí soutěžící zvládnout štafetu s devíti samostatnými skoky na vylosovaném koni. Chyba je penalizována podle příslušných tabulek, které vycházejí z pravidel UIPM (=mezinárodní organizace moderního pětiboje).

Přespolní běh a střelba

Poslední spojenou disciplínou je přespolní běh se střelbou. Soutěžící vybíhají s časovým rozestupem dle toho, jak byli úspěšní v předchozích disciplínách. Poslední trať je dlouhá 3200 m a obsahuje čtyři střelecké stanoviště. Střelba probíhá ve vzdálenosti 10 m. Terč má průměr 6 cm a závodník musí mít pět úspěšných zásahů, aby mohl pokračovat dál. Pokud se mu nepodaří pětkrát zasáhnout terč, musí si dobít a střílet dál. Na střelnici však může soutěžící strávit maximálně 50 sekund.

Soutěžící musí být všestranní a pokusit se zvládnout jak vytrvalostní, tak psychicky náročné úkoly. Moderní pětiboj je ale velmi zajímavou a mnohdy krásnou disciplínou olympijských her.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář