Stepper – jasná volba zdravého cvičení

Je všeobecně známo, že chůze do schodů má blahodární vliv na celý kardiovaskulární systém. Nemine vás ani posílení problematických partií jako jsou hýždě a stehna. Ve své podstatě jde o druhé nejúčinnější fitness cvičení bez pomoci jakéhokoliv přístroje. Na prvním místě zůstává nepřekonatelná rychlá chůze. Ovšem, komu by se chtělo denně 30 minut chodit do schodů? Právě z těchto důvodů byl vynalezen přístroj, který se nazývá stepper. Imitace chůze do schodů umí naprosto skvěle. Navíc jeho konstrukce šetří vaše klouby.

Stepper si našel svou převládající klientelu mezi ženami. Mít krásné stehna a vypracovaný zadeček je snem každé z nich. Cvičení probíhá na aerobním principu a dokonale se zaměřuje na ty nejproblémovější partie. Stepper je rovněž skvělým doplňkovým pomocníkem pro horolezce, horské turisty či lyžaře. Zkrátka pro všechny, kteří vyžadují silný spodek v maximální možné kondici. Přístroj nabízí vertikální pohyb imitující výšlap na vyvýšenou plochu. Výšku kroku si u lepších zařízení můžete nastavit zcela sami.

Jak si Stepper vybrat

Máte v plánu si jeden takový přístroj zakoupit domů a oprostit se od návštěvy přeplněných fitness center? Chcete si vytvořit optimální podmínky pro cvičení tohoto charakterově zaměřeného pohybu u vás doma? V tom případě si musíte ujasnit, co je při výběru steppperu důležité. Na trhu se objevují ministeppery, jejichž cena začíná už na 1 000Kč, ale také si můžete zakoupit profesionální stroj za několik desítek tisíc korun. Hlavní a zároveň nejdůležitější částí samotného stepperu je hydraulický tlumič, podle kterého se odvíjí cena a životnost. Pomyslný posilující odpor zajišťuje magnetická brzda. U lepších přístrojů je i zvukový signál kadence kroků nebo počítač sledující hodnoty v průběhu cvičení. Mžete mít přehled o rychlosti chůze, tepové frekvenci nebo o spálených kalorií.

Jaké druhy stepperu existují

  • Ministepper – Jde o nejlevnější variantu na trhu. Zde bude zapotřebí pravidelně promazávat tlumiče. Rovněž narazíte na limitovanou výšku kroku (15-20 cm) Tento neblahý paramatr nepříznivě ovlivňuje intenzitu tréninku.
  • Stojanový stepper – Na tento typ stepperu narazíte především ve fitness centrech. Cvičení nohou je v tomto případě v plném rozsahu. Veškeré sounáležitosti jsou nastavitelné. Můžete si tak určit výšku kroku nebo i intenzitu odporu dle vašich potřeb.

Jak se na stepperu cvičí

Technika prováděného cviku je na všech stepperech naprosto stejná. Postoj se soustředí na celou šíři chodidel. Za žádných okolností nemějte patu ve vzduchu. Rovněž nezapomeňte na vzpřímený postoj. Při cvičení se paže pohybují téměř shodně jako při běhu. Nepředklánějte trup ani se nesnažte ulevovat podporou. Všechny tyto nepříznivé jevy ovlivňují kvalitu cvičení. Pokuste se soustředit na svůj rozsah pohybu a vždy se snažte dělat plné kroky. Těžiště těla se nesmí přenášet mimo osu. Pokud vám přijde trénink těžký, přenastavte si intenzitu na takovou hladinu, kterou bez problému zvládnete.

Pokud se přistihnete, že na stepperu jakoby hopsáte nebo kmitáte v rychlém sledu, cvičíte špatně a zbytečně zatěžujete lýtkové svaly s achilovou šlachou. Stepper je skvělé zařízení, které se hodí do každé domácnosti. Šetrnější způsob se zaručenou efektivitou tréninku se hledá opravdu těžko.

Podobné články...

Napsat komentář