Snowboarding

Rate this post

Snowboarding je sportem, který se postupně vyvinul především ze surfování. První náznaky tohoto sportu lze pozorovat mezi roky 1920 až 1930. Přesto však hlavní rozmach zaznamenal snowboarding mnohem později, a to v roce 1965, kdy vlastně vzniklo v USA první snowboardové prkno. Vše se samozřejmě postupně zdokonalovalo, až k dnešním snowboardům, které jsou špičkou z hlediska kvality i technologií. Samozřejmě z hlediska historického je nutné podotknout, že u nás se tento sport naplno projevil až v období devadesátých let.

S jeho rozmachem samozřejmě souvisí také typy snowboardů, které jsou k dispozici. Ty se samozřejmě odvíjejí od disciplíny, tedy spíše stylu, jakému se chceme věnovat. Pro sjezdy či slalomy jsou vhodné speciální snowboardy, připomínající svým tvarem lyže. Na freeride, slopestyle či U-rampu a běžné ježdění jsou však ideální snowboardy se zrcadlovým tvarem – tedy obě strany mají svou špičku zvednutu nahoru.

S oblibou tohoto sportu samozřejmě stoupá i obliba snowparků, které všem snowboardistům umožní začít zkoušet méně či více obtížné triky. Zatímco na samotném počátku bylo vše v rukou nadšenců, budování snowparků dnes podporují i samotné areály. Mezi jedny z nejznámějších tak patří Snowpark Svatý Petr ve Špindlerově mlýně, kde si můžete zajezdit za cenu okolo 700 Kč. Oblíbený je však i snowpark v Rejdicích, kde cena celodenní permanentky vyjde do 500 Kč. Rozhodně však zaujmou i Orlické hory a snowparky v Deštném, nebo Dolní Morava v Jeseníkách. Podobných míst jsou však v dnešní době již desítky.

V mnoha z nich jsou k dispozici nejenom skoky, ale také raily, boxy a další prvky, určené pro pilování triků. Často lze potkat i známé tuzemské osobnosti tohoto sportu, jako Honza Zajíc, Jožin Toufar či Roman Dlauhý. Těmi nejznámějšími jmény, která nás reprezentovali na olympiádě, jsou však Marin Černík, jezdec Quicksilveru, a Šárka Pančochová, která je mladou tuzemskou nadějí.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Zl6xwuBJVIY[/youtube]

Podobné články...

Napsat komentář